195144-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ett nytt in situ gravimetriskt analyssystem med magnetisk suspension balans.
Referensnummer: UH2019/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett nytt in situ gravimetriskt analyssystem med magnetisk fjädringsbalans för studier av tunnfilmer, metallglasögon, legeringar och keramik under olika atmosfärer (frätande och inerta) och tryck för användning på neutronpulverdiffraktionsinstrument som DREAM vid ESS.
Det magnetiska balansen termiska gravimetriska systemet testas internt följt av modifieringar för att det ska kunna laddas på POLARIS-diffraktometern vid ISIS-neutron-spaltningskällan. Olika neutronvänliga provhållare kommer att konstrueras som passar den erhållna utrustningen. När initialtestning har slutförts i Uppsala kommer utrustningen att skickas till ISIS-neutron-spaltningskällan i Storbritannien där den kommer att genomgå både strålning och strålning. Utrustningen kommer att förbli i Storbritannien tills den äntligen skickas till ESS där den kommer att monteras på DREAM-diffraktometern. Utrustningen kommer då att förbli på ESS.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett nytt in situ gravimetriskt analyssystem med magnetisk fjädringsbalans för studier av tunnfilmer, metallglasögon, legeringar och keramik under olika atmosfärer (frätande och inerta) och tryck för användning på neutronpulverdiffraktionsinstrument.