195146-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kristianstad: Informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informations- och rapportsystem (generisk BI-produkt)
Referensnummer: KI190084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av ett informations- och rapporteringssystem för att kunna ta fram underlag för de av SKL framtagna måtten för primärvårdskvalitet då nuvarande lösning ej klarar detta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48990000 Programvara för kalkylprogram och utvidgningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen