See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling avseende hyra av varuautomater
Beskrivning: SiS inbjuder till anbudsgivning gällande - Upphandling av hyra av varuautomater med diarienummer 2.2-2573-2025. Upphandlingen avser hyra av varuautomater inklusive fullserviceavtal. Med fullserviceavtal avses att anbudsgivaren ansvarar för service, reparationer, rengöring, påfyllnad av produkter, hantering av reklamationer, svinn och annat som krävs för att säkerställa en god driftsäkerhet och funktion. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) olika anbudsområden. Takvolym för respektive anbudsområde Anbudsområde 1 – Hyra av varuautomater för snacks, dryck och hygienprodukter (15 000 000 SEK) Anbudsområde 2 – Hyra av varuautomater för tobak- och nikotinprodukter (10 500 000 SEK) Anbudsområde 3 – Hyra av varuautomater för kyl- och frysvaror (15 000 000 SEK) SiS garanterar inga volymer, anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Ovanstående angivna värden utgör endast en vägledning. Det framtida behovet kan komma att understiga ovan angivna takvolymer. Information om respektive anbudsområde Anbudsområde 1 – hyra av varuautomater för snacks, dryck och hygienprodukter I anbudsområdet ingår olika utbud inom snacks såsom godis, choklad, chips, dryck såsom läsk, energidryck, juice samt ett begränsat utbud av hygienprodukter. Hygienprodukter som avses är schampo och duschtvål utöver de som ungdomshemmet och LVM-hemmet erbjuder. Anbudsområde 2 – hyra av varuautomater för tobaksrelaterade produkter I anbudsområdet ingår olika utbud inom tobak såsom cigaretter och snus. Tobakstillstånd ska ställas till förfogande av anbudsgivaren. Tillkommande kostnader för tobakstillstånd och tillsynsavgifter ska faktureras till respektive institution och ska inte ingå i lämnat anbudspris. Anbudsområde 3 – hyra av varuautomater för kyl- och frysvaror I anbudsområdet ingår olika typer av kyl- och frysvaror såsom ett varierat utbud av frysrätter och kylda rätter som kan värmas och tinas upp i mikrovågsugn. Anbud kan lämnas för ett eller flera anbudsområden. SiS kommer anta en (1) leverantör inom respektive anbudsområde. Avrop från ramavtal Avropsberättigande enheter är SiS samtliga trettioen (31) ungdomshem och LVM-hem. Avrop genomförs vid behov av respektive ungdomshem och LVM-hem. Vid avrop från respektive anbudsområde är kontraktstid för beställande enhet/er minst tjugofyra (24) månader med automatisk förlängning om sex (6) månader i taget i maximalt två (2) år. Beställande enhet/er har rätt till att nyttja förlängningsperioden men är inte skyldig till det. Avtalsperiod Respektive ramavtal gäller från undertecknande av båda parter i två (2) år. Därefter förlängs ramavtalet automatiskt med ett (1) år i taget om inte SiS meddelar annat senast tre (3) månader innan ramavtalet löper ut. Maximal avtalstid inklusive nyttjade av förlängningsoptioner är fyra (4) år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42933000 Varuautomater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Hyra av varuautomater för snacks, dryck och hygienprodukter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117607:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Hyra av varuautomater för tobak- och nikotinprodukter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117607:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 - Hyra av varuautomater för kyl- och frysvaror
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117607:Lot:3