19518-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hot- och våldsutbildningar
Referensnummer: KSN-2019-03520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Hot- och våldsutbildningar inom följande områden:
A-Utbildning ska, rikta sig till chefer med personalansvar inom Uppsala kommun.
B-Utbildning ska rikta sig till personal vid utsatta arbetsplatser inom Uppsala kommun i som är i behov av särskilt stöd och handledning.
C-Utbildning i Självskydd/kontrollteknik
D-Utbildning pågående dödligt våld (PDV)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen