195195-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKG- och defibrilleringselektroder, EKG- och ultraljudsgeléer, blodtrycksmätare och registreringspapper
Referensnummer: VF2018-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
EKG elektrod, Defibrilleringselektrod, Blodtrycksmätare, Stetoskop, Geléer, Registerpapper, Prober/sensorer till övervakningsutrustning, Lampa för ögonundersökning.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till 15 250 000 kr.
Volymerna kan dock ej garanteras. Landstingen/regionerna upphandlar själv apparaterna efter deras behov samt förbrukningsmaterialet upphandlas via Varuförsörjningen, materialet ska dock passa apparaterna och de olika systemen.
Vi har uppdaterat köpstatistiken innan upphandlingsdokumentet annonseras i Tendsign.
Avtalsperiod.
Avtalets beräknade startdatum:
Avtalets beräknade slutdatum:
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till st förlängningsoptioner à månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33172200 Utrustning för återupplivning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen