195226-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUC.615 Särskild ersättning
Med ändring av ABK 09 kap 6 § 5 gäller följande.
Påslag utgår inte på särskild ersättning för underkonsult.
Särskild ersättning utgår ej
Särskild ersättning utgår endast för framställande av kopior för extern distribution. Kopiering ska då ske hos av beställaren valt kopieringsföretag och faktura ska gå direkt till beställaren alternativt enligt nettoprislista.
Särskild ersättning utgår inte för framställande av originalhandling. Som original handling räknas även plottad ritning på ljuskopierbart transparent plast.
Procentuellt pålägg om 8 % utgår för samordning av sidokonsulter, maskinhyra (borgriggar) eller underkonsulter mot verifierad kostnad. Inget pålägg utgår för underkonsulter som nyttjas för arbete enligt i anbudsområdet ingående kompetensnivåer.
Övertidsersättning utgår ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen