195234-2021 - ÄndringSverige-Mellerud: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: UH-2021-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun, Dals-Eds kommun, Färgelanda kommun och Melleruds kommun avser att teckna ramavtal för tekniska konsulter inom kategori geoteknik/gehydrologi, miljöteknisk markutredning, dagvatten/VA-utredning, trafikutredning, bullerutredning, vibrationsutredning, kulturmiljöutredning, naturmiljöutredning, arkitektuppdrag, detaljplanearbete, riskanalys farlig godsled, miljökoncekvensbeskrivning, skuggutredning och bygglovshandläggning. Anbud kan lämnas på en eller flera kompetensområden.
Upphandlande myndigheter garanterar inga volymer.