195236-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilförsörjning till Patienthotellet, SUS Lund
Referensnummer: 2019-O000258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tvätt- och textilförsörjning till Patienthotellet vid Skånes Universitetssjukhus i Lund enligt bifogad sortimentlista.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen