195253-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Byggnation av gymnastiksal
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - ramavtal byggtjänster
Referensnummer: KS.2023.0407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212222 Byggnation av gymnastiksal
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspång Kommun avser att skriva ramavtal inom fastighetsbyggnation och serviceuppdrag med upp till 4 (fyra) entreprenörer som lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 56 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212222 Byggnation av gymnastiksal, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212422 Byggnation av matsal, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45214710 Byggnation av entréhall, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45215222 Byggnation av kommunalhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar 2 år samt möjlighet till förlängning med 1+1 år. Det bedömda värdet för fyra års avtal motsvarar ca 56 000 000 kr.