195259-2020 - ÄndringSverige-Eslöv: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Ekenässkolan
Referensnummer: SOT.2020.0075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten - IA19 - IA03 - IA36 - UB03
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser om- och tillbyggnad av Ekenässkolan.
Den nya tillbyggnaden, hus B, kommer att innehålla undervisningsrum, arbetsrum och tekniska utrymmen.
I projektet berörs även hus C och hus D samt i större omfattning den utvändiga miljön.
Handlingarna är upprättade för utförandeentreprenad.
Ombyggnadsarea BTA: ca 4 500 m2 skola.
Tillbyggnadsarea BTA: ca 570 m2 skola.