195327-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Ljungby: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn - Direktupphandling
Referensnummer: AVT 2020-0043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljungby kommun avser upphandla ett komplett låssystem som även ska anpassas så att fortsatt användning av befintliga nyckelgömmor, portgömmor och medicinskåp är möjlig. Om uppgradering skulle genomföras med annan modell av digital låscylinder kommer enligt de uppgifter kommunen fått inte säkerhetsklassningen SSFN 024 att kunna uppfyllas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ljungby kommun genomför en frivillig förhandsinsyn, i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal på ett komplett låssystem som även ska anpassas så att fortsatt användning av befintliga nyckelgömmor, portgömmor och medicinskåp är möjlig. Kommunens personal ska enbart behöva använda en och samma nyckel för öppning av lås och/eller nyckelgömma.
För att bibehålla säkerhetskrav enligt Svenska Stöldskyddsföreningens låsnorm SSFN 024 i låsklass 3, vilket motsvarar försäkringsbolagens krav på godkänd nyckelförvaringsenhet avser kommunen direkttilldela Swedlock AB ett kontrakt för leverans digitala låscylindrar till kommunens redan befintliga nyckelgömmor. Om uppgradering skulle genomföras med annan modell av digital låscylinder kommer enligt de uppgifter kommunen fått inte säkerhetsklassningen SSFN 024 att kunna uppfyllas.