195353-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Presenningar, markiser och jalusier
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal gällande Markistyg och persienner med tillhörande tjänster och produkter
Referensnummer: 2019/2208/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39522100 Presenningar, markiser och jalusier
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHIs lokaler i Norrköping är under en pågående invändig renovering. Renoveringen utförs i etapper och kommer att fortgå fram till hösten 2022. Ramavtal omfattar och tecknas med en (1) leverantör utav utbyte av markisttyg, utbyte av persienner samt tillhörande tjänster och produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39522110 Presenningar, 39522120 Solsegel, 39522130 Markiser, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHIs lokaler i Norrköping är under en pågående invändig renovering. Renoveringen utförs i etapper och kommer att fortgå fram till hösten 2022. Ramavtal omfattar och tecknas med en leverantör utav utbyte av markisttyg, utbyte av persienner samt tillhörande tjänster och produkter.
Första etappen av utbyte av markistyg är hus 24 och hus 12 och beräknas kunna påbörjas tidigast i juli 2020. Övriga etapper avropas utifrån beviljad budget, därför kan inte SMHI garantera omfattning av uppdraget.
SMHI kommer att byta ut de befintliga markistygen som idag sitter på fastigheten i Norrköping. Upphandlingen görs under förutsättning att fastighetsägaren erhåller bygglov och avtal kommer enbart tecknas under förutsättning att fastighetsägaren erhåller bygglov. Ansökan av bygglov är skickad och i skrivande stund kan inte SMHI ge ytterligare information.
På SMHIs huvudkontor i Norrköping finns idag ca 1800 fönster varav en majoritet av dem har persienner. I fastigheten finns äver ca 320 fönster försedda med markiser. Ramarna/markisställning är enligt bedömning i stort fullt funktionella. Merparten av fönstren är även försedda med persienner som är av varierad modell och kvalitet. När en persienn går sönder och det inte är ekonomiskt försvarbart att reparera så bytts den ut.
På hus 12 våning 4 sitter det idag 5 st motordrivna markiser (ej auto). 3 styck är av äldre modell än det övriga markiserna i fastigheten och dessa 3 kommer behöver bytas ut mot nya.
Det finns även 4 stycken terrass markiser som ligger i anslutning till lunchrumen som är av äldre modell och behöver bytas ut. Motordrivna markiser samt terrass markiserna sträcker sig över motsvarande 4 styck fönster i bredd.