195421-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvecklingsleverans och samverkan IT
Referensnummer: FK 2021/010070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultstöd till IT på Försäkringskassan inom följande kompetensområden, Systemutveckling, IT-arkitektur, Utvecklingsledning, IT-verksamhetsutveckling och Användbarhet.
Upphandlingen syftar till att Försäkringskassan kan säkerställa leveranskapacitet, rätt kompetens i rätt tid samt att skapa effektivare IT-utveckling. Detta ska göras genom goda relationer, nära samarbete och gemensam planering med leverantören. Därigenom ska leverantören kunna planera för en hög leveranssäkerhet på de kommande avropen av IT-konsulter från Försäkringskassan.
Omfattar ramavtal med avtalstid 2 + 1 +1 totalt 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattar ramavtal med avtalstid 2 + 1 + 1 totalt 4 år.