195437-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsmätning
Referensnummer: 19/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser genomförande av fordonsmätning för genomfartstrafik samt vilken hemvist fordon har som använder kommunens parkeringar, för succesivt avrop under avtalsperioden.
Mätningen ska genomföras med hjälp av utrustning som läser av de in- och utpasserande fordonens registreringsnummer, för att lokalisera vilket postnummerområde fordonen hör hemma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34972000 Trafikmätare, 63712700 Trafikkontroll, 63712710 Trafikövervakning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen