195522-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdsupphandling (städ 34)
Referensnummer: Ks 317/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård i delar av Örebro Kommuns verksamhetslokaler.
Allmän orientering.
Upphandlingen avser avtal om lokalvård i förvaltningarnas lokaler för i huvudsak skola, idrottsanläggning, kontor, personalutrymmen, kommunikationsytor och allmänna utrymmen. Avtal avses tecknas mellan respektive förvaltning och dess antagna entreprenör/ er.
Helt eller delat anbud.
Anbud kan omfatta hela eller delar av upphandlingen, uppdelning att gälla enbart visst objekt kan göras. Uppdragsgivaren förbehåller sig rätten till uppdelning på flera anbudsgivare. Vissa objekt kommer att hanteras gemensamt, se Anbudsblankett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avtal om lokalvård i förvaltningarnas lokaler för i huvudsak skola, idrottsanläggning, kontor, personalutrymmen, kommunikationsytor och allmänna utrymmen.