19554-2024 - ResultatSverige-Borlänge: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad mark- och betongarbeten
Referensnummer: ABBE 2023/827
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkansentreprenad mark- och betongarbeten, Borlänge.
Arbetena kommer att utföras i industrimiljö och innefattar bygg-, mark- och anläggningsarbeten för processutrustning till ny bränsleberedning för panna 8.
Projektet genomförs i samverkan och indelas i fem faser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236000 Markanläggning, 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen