2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spolning och rensning av brunnar och ledningar
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av spolning och rensning av brunnar och ledningar, såsom rensning av rännstensbrunnar, dagvattenbrunnar, golvbrunnar, avloppsstammar, dräneringar och ledningar. Uppdraget omfattar också rengöring/tömning av pumpstationer samt rengöring och kontroll av slam-och oljeavskiljare. Det uppskattade värdet för ett fyraårigt ramavtal inklusive optioner är 4 500 000 SEK.
Intern identifierare: 2026-00072
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90400000 Avloppshantering, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar, 90642000 Tömning av rännstenar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000