195620-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdsprodukter
Referensnummer: C 2019-1989
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers tekniska högskola upphandlar ramavtal för lokalvårdsprodukter.
Upphandlingen avser främst förbrukningsartiklar för lokalvård och inkluderar bland annat produkter som handdukspapper, toalettpapper, plast- och papperssäckar, hygienartiklar, diverse städkemikalier som rengöringsmedel till golvvård och tvätt och handskar men även redskap till städning som t.ex. moppskaft, borstar, skyfflar samt dess tillbehör. Även frekventa engångsartiklar till kök och övriga miljöer anses ingå under detta behovsområde. Produkter ska vara effektiva och anpassade för professionellt bruk inom bland annat undervisning, laboratorie och kontor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39525100 Dammtrasor, 39831000 Tvättmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen