195645-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Databastjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Person- och företagsinformation
Referensnummer: 2.7.2-9578/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
IVO har behov att inhämta person- och företagsinformation och avser teckna avtal med en leverantör för tillhandahållande av en webbtjänst för detta.
Bakgrund och syfte.
IVO har behov av en webbtjänst som kan förse myndighetens anställda med person- och företagsinformation. Myndigheten behöver informationen för att kunna upprätthålla en god kvalitet på handläggningen av ärenden.
Tjänsten kommer att vara ett arbetsredskap för ca 550 personer men samtliga medarbetare ska ha fri tillgång till tjänsten.
Nuvarande avtal kommer att upphöra 30 september 2018 och upphandlingen syftar till att säkerställa fortsatt tillgång till aktuell information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48813100 Offentliga databaser, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen