195696-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Ortopediska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel Ortoser 2018.
Referensnummer: 2017-037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183000 Ortopediska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar prefabricerade handledsortoser, viloortoser, tumortoser, kompressionshandskar och ryggortoser. Avtalet utgörs av ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar prefabricerade handledsortoser, viloortoser, tumortoser, kompressionshandskar och ryggortoser.