195716-2024 - Resultat
Sverige – Teknisk besiktning och provning – Besiktningstjänster lätta fordon, tunga fordon, släp och MC
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBesiktningstjänster lätta fordon, tunga fordon, släp och MC
BeskrivningFörsvarsmakten har behov att upphandla besiktningstjänster för flertalet typer av fordon som används över hela landet. För att lösa daglig verksamhet inom Försvarsmakten så framförs olika fordon, exempelvis personbilar, tunga fordon, MC, släp, och buss. Det är av yttersta vikt att Försvarsmaktens fordonspark innehåller fordon som är säkra, i gott skick och uppfyller relevanta lagar, regler och krav. Besiktning utav fordonen kommer att minska risk för oönskade skador, bibehålla livslängden, samt för Försvarsmaktens personal kunna framföra sina fordon säkert i trafik.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93658:Lot:1