195735-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vankiva: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster för enklare produktioner.
Referensnummer: HMAB 2022/429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Reklambyråtjänst som innefattar idéarbete och produktion av text och layout för annonser, foldrar, programblad, affischer och utställningsmaterial.
Denna upphandling avser inte vara heltäckande för Hässleholm Miljö AB:s behov av Reklam-, kommunikations- och varumärkestjänster utan avser enbart en del av det samlade behovet.
Observera att denna upphandling inte omfattar produktioner med särskilt kreativt uttryck eller uppdrag för fullservicebyrå.
Vid avrop görs en bedömning av Beställaren avseende vilken del/avtal som är tillämplig för att tillgodose det aktuella behovet. Beställaren äger ensidig rätt att göra denna bedömning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 79340000 Reklam och marknadsföring, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen