195747-2020 - ResultatSverige-Varberg: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik
Referensnummer: SN 2019/0094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning innebär: Trygghetsskapande teknik som ska användas inom Särskilda boenden enligt bifogad förteckning, se bifogade bilagor som innehåller samtliga krav på produkter samt krav på tjänsten.
Målet med upphandlingen är att Trygghetsskapande teknik ska tillgodose Socialförvaltningens behov av att utan dröjsmål uppmärksamma kundens behov av stöd och hjälp. Tekniken ska bidra till kundens trygghet, bibehållen integritet och självständighet. Syfte är också att effektivisera personalens vardag.
Avgränsning
Uppdraget omfattar inte GPS larm eller trygghetsskapande teknik till bostad med särskild service enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32323500 TV-övervakningssystem, 32552600 Porttelefoner, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen