195767-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expressleveranser och leveranser av farligt gods
Referensnummer: LiU-2021-03918
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU är i behov av leverantörer för utförandet av leveranser av olika typer av gods, till och från Linköpings universitet. Leveranserna ska kunna ske inom Sverige, Europa och övriga världen.
Upphandlingen är indelad i två (2) olika anbudsområden med skilda krav och omfattning.
Anbudsområde 1 - Expressleveranser, tempererade transporter och spårbara leveranser
Anbudsområde 2 - Transport av farligt gods, kvalitativa transporter och specialtransporter med särskilda krav
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 - Expressleveranser, tempererade transporter och spårbara leveranser
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 64100000 Post- och budtjänster, 64120000 Budtjänster, 64121000 Budtjänster med olika transportmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 - Expressleveranser, tempererade transporter och spårbara leveranser omfattar leverans av t ex:
- expressleverans av dokument och paket
- ekonomileverans av dokument och paket
- utrustning
- gods (även så kallat pallgods)
- tempererade transporter av biologiskt material som kyltransport/frystransport på torris där temperaturloggning av gods ska kunna erbjudas men utan garanterad kylkedja. Prover kan t ex bestå av provmaterial från människa eller djur där minimal smittrisk föreligger.
Samtliga leveranser ska innebära full spårbarhet för beställaren.
Del nr: Anbudsområde 2 - Transport av farligt gods, kvalitativa transporter och specialtransporter med särsk
Detta anbudsområde omfattar leverans av t ex:
- vetenskapliga prover klassade som farligt gods (t ex prover som innehåller smittämne, radioaktiva eller giftiga substanser eller material)
- kemikalier (farligt gods klassning t ex brandfarligt, giftigt eller frätande), i rumstemp, kyld transport eller på torris
- kvalitativ transport t ex där obruten kylkedja krävs med påfyllnad av kylmedia (t ex torris eller flytande kväve)
- specialleveranser, transporter med särskilda krav t ex särskilt skrymmande gods
I detta anbudsområde avser LiU att upphandla en premiumtransporttjänst. Med premiumtransporttjänst avser LiU bland annat att leverantören vid behov ska bistå beställaren med packning, frakthandlingar, tulldokument med mera. Leverantören ska garantera att kylkedja upprätthålls d.v.s. hålla de temperaturkrav som är överenskomna vid bokning och vid behov fylla på med torris. Vid problem under leveransen ansvarar leverantören för att hitta alternativa lösningar så att godset levereras med bibehållen kvalitet. Leverantören ska leverera farligt gods enligt gällande lagar och regler.