195792-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare Oceanbadet
Referensnummer: FF /2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar byggprojektledning för en nybyggnation av ett badhus ”Oceanbadet”, Helsingborgs stad. Staden har genomfört en arkitekttävling för badhuset. På grund av projektets komplexitet kommer projektering och den kommande entreprenaden att genomföras genom en särskild samarbetsform, så kallad partnering.
Staden är i behov av projektledningsresurser för att kunna genomföra Projektet och vill för detta ändamål på konsultbasis anlita byggprojektledare och biträdande byggprojektledare under den tid som projektet färdigställs och för en tid om två (2) år efter det att entreprenaden är godkänd och samtliga fel är avhjälpta.
Avtalsstart är planerad till 2022-09-01. Avtalet gäller för projektets hela genomförande till det att projektet slutförts, preliminärt till och med december 2028.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen