195795-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Ortopedisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopedisk mottagning i Sörmland
Referensnummer: IN-IN22-0416
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121283 Ortopedisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Sörmland (Köpare) genomför upphandling avseende avtal av vårdgivare (leverantör) för öppen specialistmottagning i ortopedi samt ortopediska operationer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större valmöjlighet till vård.
Köparen kommer att teckna avtal med en max (1) leverantör.
Mottagningen ska vara placerad i Sörmlands län under hela avtalstiden.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal DU-UPP15-0093 som löper ut 2023-12-31.
Volymuppgifter
Det totala upphandlingsvärdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till 240 000 000 SEK.
För patienter skrivna i Sörmlands län är tak för ersättning per år 20 000 000 SEK år 2024. När tak för ersättning är uppnått för patienter skrivna i Sörmlands län utgår ingen ersättning.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111600 Ortopediska tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För patienter skrivna i Sörmlands län är tak för ersättning per år 20 000 000 SEK år 2024. När tak för ersättning är uppnått för patienter skrivna i Sörmlands län utgår ingen ersättning. Tak för ersättning gäller exklusive eventuella statsbidrag som erhålls och utnyttjas av Köparen.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.