Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial.
Referensnummer: 16/86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag att leverera kontorsmaterial och kopieringspapper till samtliga av Akademiska Hus kontor. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Akademiska hus behov av kontorsmaterial. Målet är att teckna ramavtal med en anbudsgivare som ska erbjuda och tillhandahålla ett sortiment som omfattar ett brett urval artiklar inom kontorsmaterial och dess produktgrupper.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197620 Skrivpapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sortimentet som efterfrågas i upphandlingen är uppdelat i sju (7) produktgrupper. Alla produkter som anbudsgivaren har i sitt sortiment inom kategorin kontorsmaterial ska vara inkluderade i ramavtalet och alla artiklar som går att härleda till en produktgrupp ska kunna avropas som angivits för produktgruppen ska gälla för hela det sortimentet, oavsett om det är en miljömärkt produkt, lågpris produkt, ergonomisk produkt eller har någon annan typ av märkning.