195861-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verktyg för schemaläggning, resurs- och bemanningsplanering
Referensnummer: C 2017-1322
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen - syfte och mål.
Chalmers har idag en relativt centraliserad organisation när det gäller schemaläggning, en schemaläggning som sker i form av att olika typer av resurser (objekt) såsom lärare, lokaler, utrustningen, etc. knyts ihop och bildar studenternas schema. Eftersom schemaläggning och lokalbokning är en strategisk funktion vid Chalmers är det mycket viktigt att bokning kan se på ett säkert sätt och utan att oavsiktliga dubbelbokningar kan göra och att det finns goda möjligheter till uppföljning för att kunna ha kontroll över ett effektivt resursutnyttjande.
Chalmers ser det som viktigt att studenterna har användarvänliga gränssnitt och möjligheter att se sina scheman, exempelvis ökar användningen av mobila enheter stadigt bland studenterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen