195891-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av avtal avseende konsulttjänster - utveckling av e-tjänster och system för tillsynsverksamhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av avtal avseende konsulttjänster - utveckling av e-tjänster och system för tillsynsverksamhet
BeskrivningSwedac önskar upphandla konsulttjänster för vidare utveckling och förvaltning av befintligt system för tillsynsverksamhet och e-tjänster. Swedac har idag ett webbaserat system för planering och genomförande av tillsynsverksamheten. Systemet är i flera delar under utveckling. Till systemet finns en extern del med e-tjänster kallad ”Mina sidor” för Swedacs ”kunder” och konsulter. E-tjänsterna är integrerade via egenutvecklat API mot dokumenthanteringssystemet W3D3 och Microsofts Dynamics CRM.
Intern identifierare24/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs som ett öppet förfarande. Anbuden ska vara Swedac tillhanda senast 2024-05-03.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Mängd750 arbetade timmar