195929-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg- och underhållsarbeten - Ramavtal
Referensnummer: 2021/194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar underhållsarbeten och byggentreprenader, både som utförande- och totalentreprenader. Uppdrag ska kunna avropas både som enskilda reparations-, underhålls- och servicearbeten eller som hela entreprenader med större omfattning av arbeten.
Ramavtalets värde uppskattas till ca 600 miljoner kronor under hela avtalsperioden
Avtalsperioden är 2 år med option på förlängning med ett plus ett år, dvs totalt upp till fyra år
Målsättningen med denna upphandling är att teckna avtal med fyra entreprenörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212400 Hotell- och restaurangbyggnader, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45212600 Byggnation av paviljong, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45213400 Installation av personalrum, 45214800 Anläggning av träningslokaler, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45217000 Byggnation av tälthallar, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen