195934-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Installation av brännare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte brännare Angered, HP1 & HP2 och bullerdämpning.
Referensnummer: 18-0069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51135100 Installation av brännare
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av leverans och produkt:
— Brännare på HP1 & HP2 Inkl oljebord, oljeledningar, säkerhetsventiler, instrument i obsoletefas och sanering av ej använd utrustning
— Styrsystem och säkerhetssystem för HP1-3 inkl gemensam utrustning
— Ställverk
— Byggnation/ombyggnad av nytt rum för ställverk inkl ventilation (fd mek-verkstad). Renovering av befintligt KK så att detta passar för installation av nytt styrsystem
— Ljuddämpande åtgärder för externt buller
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42300000 Industri- eller laboratorieugnar och förbränningsugnar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45323000 Ljudisoleringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Göteborg Energi AB avser att upphandla kontrakt enligt ABA 99 på följande:
Byte av brännare på HP1 & HP2 Inkl oljebord, oljeledningar, säkerhetsventiler, instrument i obsoletefas och sanering av ej använd utrustning
Styrsystem och säkerhetssystem för HP1-3 inkl gemensam utrustning
Ställverk
Byggnation/ombyggnad av nytt rum för ställverk inkl ventilation (f.d. mek-verkstad). Renovering av befintligt KK så att detta passar för installation av nytt styrsystem
Ljuddämpande åtgärder för externt buller