196015-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Licenser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenser för matematisk programvara.
Referensnummer: C 2017-0574
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en (1) leverantör som kan tillgodose behovet av programvaran och licenser för matematisk programvara för numeriska beräkningar med begränsad precision samt simulering. Med detta avses inköp, administration kring beställning, avtalshantering, support och fakturering samt transaktion av programvara där leverantören är programvarutillverkaren eller återförsäljare gentemot programvarutillverkare.