196066-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Speciella sittmöbler, modulära sittsystem och sittvagnar - HMC
Referensnummer: RJL 2019/2125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län avser upphandla speciella sittmöbler, modulära sittsystem och sittvagnar för barn och ungdomar i behov av extra stöd samt positionering i sitt sittande.
Upphandlade produkter är inom ISO-koderna: 180921, 180939, 122707 och 122218
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen