196113-2020 - ResultatSverige-Nyköping: Röntgendiagnostisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrastinjektorer till MR
Referensnummer: IN-IN19-0262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
MR-kompatibel trådlös kontrastmedelsinjektor inklusive förbrukningsmateriel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av en (1) stycken MR-kompatibel trådlös kontrastmedelsinjektor inklusive förbrukningsmateriel i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Utrustningen kommer att placeras på Radiologiska kliniken vid Mälarsjukhuset, Eskilstuna.
Upphandlingen omfattar: - Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation.- Utbildning av klinisk personal.- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen.- Option på ytterligare Sex (6) stycken konstrastmedelsinjektorer efter successiva avrop till Region Sörmland.- Option på underhållsavtal.Utrustningen kommer att placeras på Radiologiska kliniken vid Mälarsjukhuset i Eskilstuna.