196141-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ombyggnad av motorfordon – Byte av drivlina och lackering av Bandvagn 206
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByte av drivlina och lackering av Bandvagn 206
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett avtal för ombyggnation av fordon av typen Hägglunds Bandvagn 206. Byte av drivlina på nio (9) bandvagnar, byte från bensin till diesel. Innefattar byte av motor och växellåda. Omlackering av tre (3) bandvagnar. Ljuddämpande åtgärder på nio (9) bandvagnar. Målsättningen är att ombyggnationen ska vara klar på samtliga bandvagnar senast 24 månader efter avtalsskrivning. Referensprojekt ska finnas. Avtal kommer att tecknas med en leverantör. För fullständig information om föremålet för upphandlingen hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet inklusive bilagor.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50117100 Ombyggnad av motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelByte av drivenhet i bandvagn 206
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95168:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51142000 Installation av dieselmotorer, 42141300 Växlar och växellådor, 50116300 Reparation och underhåll av växellådor till fordon