196184-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Kommunikationstillbehör
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationstillbehör
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett hörselskydd där personal inom räddningstjänsten kan kommunicera via olika radiotyper och samtidigt höra vad som händer runt omkring. Detta skall fungera med befintligt system samt i krävande miljöer vid alla förekommande larm för en brandman.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93936:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 32230000 Radiosändare med mottagare, 32233000 Radiofrekvensförstärkare, 32236000 Radiotelefoner, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32352100 Delar till radio- och radarutrustning, 32570000 Kommunikationsutrustning, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning