196205-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2017_del 1.
Referensnummer: KS 90-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom Bodens kommun. Anbud kan lämnas på ett eller flera av angivna kompetensområden.
Konsultkategorierna är indelade i fackområden med underliggande kompetensområden enligt nedan:
— Fackområde Arkitektur – Kompetensområde Utformning hus, planer och illustrationer.
— Fackområde Hus – Kompetensområde A-projektering.
— Fackområde Mark och Anläggning – Kompetensområde Mark, Väg, Broar och betong.
Innehåll i kompetensområdena och tjänsterna framgår av respektive uppdragsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitektur
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fackområde Arkitektur – Kompetensområde Utformning hus, planer och illustrationer.
För innehåll av kompetensområdena och tjänsterna framgår av respektive uppdragsbeskrivning.
Hus
Del nr: 2
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Fackområde Hus – Kompetensområde A-projektering.
Mark och Anläggning
Del nr: 3
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar
Fackområde Mark och Anläggning – Kompetensområde Mark, Väg, Broar och betong.