196218-2019 - PlaneringSverige-Stenungsund: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-Entreprenad Partnering Svenshögen
Referensnummer: 0783/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser anläggning av huvudledning för vatten och spill från Svenshögen till Svartehallen/Sågen. Ca 2 km ledning, 30 anslutningar. Inom Svartehallen/Sågen omvandlingsområde för vatten, spill och dagvatten, ca 2 km ledning samt ca 70 anslutningar.
Beställaren avser att upphandla denna entreprenad som en totalentreprenad i partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se punkten "II.1.4) Kort beskrivning"