196221-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Parkskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkdrift och barmarksrenhållning.
Referensnummer: 17/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Lidingö stad ansvarar för all allmän platsmark som gator, vägar, torg, parker, naturmark och vissa anläggningar. Denna entreprenad omfattar parkdrift och stadsrenhållning exklusive vinterväghållning och sandupptagning. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFC.1 Omfattning:
Denna entreprenad omfattar i stora drag parkdrift och barmarksrenhållning av Lidingö stads allmänna platsmark som gator, vägar, torg, parker, naturmark och vissa anläggningar.
Entreprenaden innehåller många arbetsuppgifter som förutsätter ett nära samarbete mellan beställare och entreprenör. Entreprenören ska utföra de åtgärder som skötselansvaret kräver för att upprätthålla föreskriven funktion och standard på de anläggningar som omfattas av entreprenaden. Bifogad Kravbeskrivning med tillhörande minimikrav redovisar dels funktionskrav kring teknisk användbarhet, upplevelser och biologiska funktioner, dels utförandekrav i form av tillvägagångssätt/metodik och intervaller/frekvenser, vilka fastlägger beställarens minimikrav på entreprenadens omfattning.
Syftet med minimikraven är att klargöra för entreprenören vilken lägsta omfattning som beställaren åsyftar i sin beställning, och minimikraven utgör därmed en kvantitativ lägsta nivå för avtalet.
Beställaren förbehåller sig rätten att slopa vissa delar av eller enbart minska/öka på omfattningen av fastighetsskötseln under avtalstiden. Om hela eller merparten av ett objekt t.ex. ska ingå i en byggprocess, försäljas eller av annan anledning utgår ska avräkning från det fasta priset ske.
Prisreglering p.g.a. ÄTA-arbeten eller ändrade mängder ska ske enligt AFC.611.
Sker förändringar i underlaget t.ex. avseende mängder eller annat som påverkar förutsättningarna för entreprenadens genomförande under kontraktstiden ska entreprenören inlämna uppgifter till beställaren för reglering av kontraktsumman.
Beställaren äger rätt att förändra funktionskrav och/eller angivet antal frekvenser under pågående avtalsperiod. I sådant fall görs en prisjustering utifrån punkt AFC.611, tillkommande eller avgående arbeten.