Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av hissar
Referensnummer: 19060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50750000 Underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar service och underhåll enligt gällande lag upp till en fast summa per prisfråga på 7 000 kr. Samt åtgärder p.g.a. modernisering och åverkan utifrån efterfrågat behov under avtalstiden. Samtliga hissar ska ha 99 % tillgänglighet, vilket motsvarar maximalt 87 timmars totalt driftstopp per hiss och år. Jourutryckning ska göras närhelst larmet går och inställelsetiden är alltid max 2 timmar efter mottaget larm.
ÖVRIGA AVROPSBERÄTTIGADE
AB Bostaden i Umeå
INAB
Vännäs kommun
Umeå Kyrkliga Samfällighet
Vindelns kommun
Vakin
Umeå Energi
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Umeå kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50750000 Underhåll av hissar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 42416000 Hissar, skophissar, rulltrappor och rullramper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bostaden
Del nr: 2
Umeå Energi, Svenska Kyrkan, Vindelns kommun, Vännäs kommun, VAKIN och INAB (Infrastruktur i Umeå AB)
Del nr: 3