196257-2018 - ResultatSverige-Umeå: Ammoniak
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ammoniaklösning 24,5 %
Referensnummer: UE-2018-0170-520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24413000 Ammoniak
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av ammoniaklösning 24,5 %, att användas i förbränningsanläggningar med utrustning för reduktion av kväveoxider samt pH-reglering av matarvatten. Succesiva avrop kommer att göras under avtalsperioden. Hela lass tas emot 32-36 ton.
Under högsäsong, oktober till april, handlar det om ca ett lass i veckan till Dåva Kraftvärmeverk. Resterande del av året ca ett lass varannan vecka till Dåva KVV. Till anläggningen på Ålidhem sker avrop sporadiskt, ca fyra lass per år.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen