196306-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: IT-tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Driftnära IT-tjänster
Referensnummer: 20-0084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi genomför en Request For Information (RFI) inför en kommande upphandling av IT-drift. Göteborg Energi bjuder härmed in intressenter att lämna svar på RFI:n genom att inkomma med synpunkter och svar på frågeställningar i enlighet med detta dokument.
Detta är inte en anbudsinfordran och det förbinder inte Göteborg Energi till några framtida åtaganden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI:n omfattar frågor avseende IT-drifttjänster. Med detta begrepp menas generellt drift, vidmakthållande och utveckling av följande IT-tjänsteområden:
Följande tjänsteområden ingår idag i begreppet IT-driften: datacentertjänster inkl. tillhörande applikationsdrift, Integrationstjänster, IT-arbetsplats inkl. utskrifter och Servicedesk med tillhörande ärendehanteringssystem.
I ovan nämnda tjänster innefattas också de arbeten (så som etablering av gränssnitt och kontaktvägar till andra delar av organisationen som ansvarar för applikationsutveckling- och förvaltning), rättigheter och tillgångar som krävs för att leverera tjänsterna till en beställarverksamhet.