Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för tillhandahållande av konsulttjänster inom kalkyl i samband med ny-, ombyggnads- och underhålls projekt.
Beställaren avser att teckna ramavtal med tre konsultföretag, förutsatt att så många kvalificeras.
Uppdrag kommer att avropas löpande under avtalsperioden och en fördelning av avrop under kontraktstiden kommer att eftersträvas enligt en procentuell fördelningsnyckel, se AUC.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen