196333-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänster och mobiltelefoner.
Referensnummer: C 2017-0247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att tillgodose Chalmers behov av fast- och mobil telefoni, mobildata samt mobiltelefoner som motsvarar efterfrågad kvalité enligt ställda krav och till marknadens bästa villkor.
Upphandlingen är uppdelad i 2 delar:
Del 1: Operatörstjänster,
Del 2: Mobiltelefoner.
Anbud kan lämnas på en eller båda delar. Chalmers avser att teckna avtal med en leverantör inom respektive del.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen – syfte och mål:
Syftet med upphandlingen är att finna ramavtalspartner som på ett säkert och tillfredsställande sätt tillhandahåller tjänster, anslutningar och kapacitet för telefoni och telefonmötestjänster samt mobiltelefoner och kan börja med uppdraget från 1.12.2017.
Operatörstjänster:
Uppdraget innebär ett fullständigt åtagande av:
— alla nödvändiga anslutningar för mobil och fast telefoni, mobildata trafik, SMS, MMS samt utrustning för att realisera tjänsten;
— all service, support och nödvändig administration av Chalmers abonnenter och uppkoppling av Chalmers växel mot allmänna telenätet;
— all hantering av service såsom felavhjälpning/övervakning mm. som rör anslutningar och utrustning placerad på Chalmers;
— implementation av all nödvändig utökning av mobiltäckning inomhus;
— uppföljningar och koordinering inom uppdraget;
— all administration och dokumentation inom uppdraget;
— Telefonmötestjänster (option).
Mobiltelefoner:
— leverans av mobiltelefoner och tillbehör;
— service, reperationer och administration inom uppdraget.
Chalmers eftersträvar en god relation med en kunnig och driftsäker leverantör som följer marknadens utveckling och tillhandahåller en robust leverans som samtidigt kan tillgodose nuvarande och framtida behov.
Mer information om Chalmers nuvarande IT och telefonimiljö finns i bilaga 8 Beskrivning-Chalmers-IT, Telekommunikation och i bilaga 3 Statistik 2016 (statistik avseende kalenderåret 2016).