Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Onlinebyråtjänster.
Referensnummer: 2017/013393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmiljöverket inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbudsansökan gällande onlinebyråtjänster. Arbetsmiljöverket ska prioritera digital kommunikation, digitalt innehåll och digitala tjänster i våra mötesplatser. Användarupplevelsen och att skapa värde för våra intressenter står i centrum. Det är viktigt att mötesplatserna och tjänsterna vi levererar är användbara, enkla och begripliga för alla oavsett förstaspråk och eventuell funktionsnedsättning. Mötesplatserna ska vara tillgängliga och följa de lagar och regler som gäller. I vår ambition att kommunicera mer digitalt behöver vi stöd och vägledning i att arbeta på ett annat sätt, hitta nya arbetsformer och utveckla våra samarbeten. Upphandlingen genomförs med selektivt förfarande enligt lagen om offentlig upphandling. Arbetsmiljöverket kommer att teckna avtal med en leverantör för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla en heltäckande tjänst av onlinebyråtjänster enligt specifikationen i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen gäller ett ramavtal i upp till 4 år.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 02/10/2017Slut: 01/10/2018
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalet kan förlängas i först 2 år och därefter i ytterligare 1 år.