Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende design av isbrytare
Referensnummer: 20-00309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79930000 Specialdesign
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) och Finska Trafikledsverket (FTIA) inbjuder leverantör att lämna ansökan om att delta i SjöV:s och FTIA:s gemensamma upphandling avseende leverans av design till nya isbrytare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34510000 Fartyg, 34513000 Fiskefartyg, räddningsfartyg och andra specialfartyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen