II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målsättningen är att upphandla och införa ett system för digital informationshantering. Systemet levereras som en standardiserad och varaktig tjänst. SISAB har idag ett digitalt ritningsarkiv på en filarea som hanteras i utforskaren och som innehåller ritningar och digital information i flera olika format. SISAB söker ett system med funktion för utcheckning och versionshantering. Den precisa omfattningen av tjänsten framgår av upphandlingsdokumenten i övrigt.