Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsprodukter (IT)
Referensnummer: 21/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48730000 Säkerhetsprogramvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan SVT, SR och UR.
Med säkerhetsprodukter avses produkter bland annat inom nedanstående områden:
• Brandvägg
• VPN
• Proxy
• Content-scanning
• Autentisering
• Lastbalansering
• WAN-optimering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 48760000 Virusskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen