Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: 20383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har ett behov av tillgång till ett tillräckligt brett och heltäckande sortiment av textilslöjdsmaterial för undervisning samt dagverksamheter inom kommunen samt leveranser till beställande enhet. Upphandlingen avser bland annat tyg, garn och tillbehör. Syftet med ramavtalet är att tillgodose kommunens behov av textilslöjdsmaterial och att få till ramavtal med leverantörer som har konkurrenskraftiga priser. Beställarenska kunna genomföra successiva avrop av upphandlade varor under avtalstiden. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktgrupp Tyg och Sybehör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19200000 Textilier och tillhörande varor, 18450000 Fästen och spännen till kläder, 19400000 Textilgarn och -tråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 39500000 Textilvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Textilslöjdsmaterial, Umeå kommuns behov
Produktgrupp Garn & Tillbehör
Del nr: 2
Textilslöjdsmaterial, Umeå kommuns behov.