196506-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicintekniska produkter
Referensnummer: KSUH20/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ett ramavtal som avser medicintekniska produkter och kognitiva hjälpmedel. Upphandlingen omfattar köp och/eller hyra av medicintekniska produkter och kognitiva hjälpmedel, tillbehör och reservdelar samt produktrelaterade tjänster såsom service, reparation, akut reparation och besiktning av såväl hyrda som av kommunen egenägda produkter.
Ekerö kommun avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör. Ramavtalet avser successiva beställningar och leveranser under avtalstiden.
Värdet av upphandlingen uppskattas till ca 1 000 000 SEK per år. Observera att det angivna beloppet utgör en uppskattning baserad på tidigare års statistik och att det verkliga behovet kan variera från år till år. Det verkliga behovet kan komma att över- eller underskrida det uppskattade värdet. Ekerö kommun garanterar inga uppdragsvolymer under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33180000 Funktionellt stöd, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar produkter inom nedan angivna produktområden (siffrorna nedan anger ISO-koden för produktområdet i enlighet med SS-EN ISO 9999:2011):
(04) - Hjälpmedel för personlig medicinsk behandling
(05) - Hjälpmedel för träning av färdigheter och förmågor
(09) - Personlig vård och skydd
(12) - Hjälpmedel vid förflyttning
(15) - Hjälpmedel i hushållet
(18) - Hjälpmedel för utrustning och anpassning av bostäder och andra lokaler
(22) - Hjälpmedel för kommunikation och kognition
(24) - Hjälpmedel för hantering och transport av produkter
Madrasser och positioneringskuddar